EP valimiste eel: Hispaania parteisid iseloomustab erakordselt suur noorte kaasamine

Valimiste kuupäev: 25. mai

Mandaatide arv: 54Valimissüsteem

Sõltumata suhteliselt autonoomsetest regioonidest on hispaanlaste võimalus valida Euroopa Parlamenti oma küla mees küllaltki väike. Saadikud valitakse ühes ringkonnas ning kasutatakse kinniseid nimekirju. Kohtade jaotamiseks kasutatakse d’Hondti meetodit ja valimiskünnist ei kasutata.

Kandidaatide nimekirja pikkuseks on vastavalt mandaatide arvule 54 kohta. Hispaania omapära ja omamoodi boonusena jagatakse erakondadele rahvusringhäälingu eetriminuteid just eelmiste Euroopa Parlamendi valimiste tulemuste põhjal.

Valimised 2009

Hispaania valimised on enamasti olnud kahe suurema erakonna, Sotsialistliku Töölispartei (PSOE) ja konservatiivse Rahvapartei (PP) omavaheline võitlus.  2009. aasta valimistel võideti 50 mandaadist kahe peale kokku 44.

Tulenevalt hispaanlaste vähesest huvist Euroopa Liidu vastu (küll on kõrge üldine toetus ühendusele) domineerisid kampaaniat siseriiklikud küsimused, millest ühiskonda polariseerivaim arutelu keerles abordi keelamise teemadel. Vaidlust tugevdas veelgi kummagi erakonna esinumbrite Juan Fernando López Aguilari (PSOE) ja Jaime Mayor Oreja (PP) seisukohtade terav lahknevus antud küsimuses.

Oluliste teemade hulka mahtusid ka immigratsioon ja majandusküsimustega tegelemine. Kuigi üleskerkinud skandaalid mõjutasid rohkem valitsevat PSOE-d, tähendas neljaprotsendiline allajäämine tänu kohtade arvutamise meetodile vaid kahte kohta vähem kui konkureerival PP-l.

2014 – kandidaadid, valimissituatsioon, mida näitavad arvamusküsitlused?

Võrreldes 2009. aasta valimistega on mõlema suurema erakonna seis päris hapu. Kui eelnenud Euroopa Parlamendi valimistel on nende toetusprotsendid küündinud üle 40 või jäänud sinna lähedale, siis kaks kuud enne valimisi on kaks suurt parteid ikka ninapidi koos, kuid nende toetus lasub kümme protsendipunkti madalamal.

PP pole praeguse seisuga oma nimekirjaga välja tulnud, kuid üks mõru pill on erakonnal tulnud juba alla neelata. Kindlasti pole Rahvapartei nimekirjas Euroopa Parlamendi asepresidenti Alejo Vidal-Quadras Rocat, kes pettununa erakonnas läheb valimistele vastu enda loodud Vox-nimelise erakonnaga.

PSOE on oma nimekirja tublisti reforminud. Esinumbriks on endine Euroopa Parlamendi saadik ja erakonna asepeasekretär Elena Valenciano. 2009. aastal esinumbriks olnud ning parlamendis olulist komisjoni eesistuja rolli täitnud Juan Fernando Lopez Aguilar on paigutatud alles neljandale positsioonile. Arvestades riigi hetkeprobleeme pole üllatav, et nimekirjas on harukordselt suur osa kolmekümnendates eluaastates kandidaate, kes peaksid pakkuma valijatele uusi alternatiive ja värskust.

Hispaanlaste suurimateks probleemideks on majandus ja tööpuudus, sealhulgas eriti noorte tööpuudus. Alla 25-aastastest on töötuid üle 50 protsendi, jäädes selle numbriga alla vaid Kreekale. Viimati nimetatud on küll teemad, millel on oluline Euroopa mõõde, kuid segatuna teemadega nagu abordiõigus ja rahvaste enesemääramisõigus on võib olla palju loota, et valimisdebatti ei summutaks siseriiklikud teemad. 

Koostas: MTÜ Valimisvaatlus 

+ + +